היישובים שפונו
      נווה דקלים
מסע בין היישובים:
גני טל שירת הים
נווה דקלים

נוה דקלים - "בירת גוש קטיף", יישוב קהילתי דתי במרכז גוש קטיף, שפונה ונהרס במסגרת תוכנית ההתנתקות.

היישוב נוה דקלים נוסד בכ"א טבת התשמ"ג (1983) והיה ממוקם ברצועת עזה על דיונות חול הצופות אל הים, צמוד לרצועת החוף של חבל עזה. היישוב הוקם על שטחים לא מיושבים, שכן החולות הללו כונו דיונות המוות, דיונות שלא צמח בהן מאומה. שמו הוא תרגום לא מדויק לעברית של שם העיירה הפלסטינית דיר אל בלח.

עד לפינויו במסגרת תוכנית ההתנתקות, ב-19 באוגוסט 2005 התגוררו בישוב כ־700 משפחות, והוא היה הגדול ביישובי גוש קטיף. אוכלוסיתו מנתה כשליש מתושבי הגוש, הוא היווה מרכז עירוני לכל תושבי הגוש. לכן נהגו לכנותו: "הבירה של גוש קטיף". בישוב היו ממוקמים המוסדות המרכזיים והשירותים הניתנים לתושבי הגוש - משרדי ה מועצה האזורית, שירותי דת ובריאות, מרכז מסחרי, מתנ"ס משוכלל, ספריה אזורית, תחנת משטרה וכיבוי אש, ואזור תעשיה.

ביישוב פעלו מוסדות חינוך רבים - מעונות, גני ילדים, בית ספר אזורי, אולפנא,ישיבת הסדר (ישיבת הסדר נוה דקלים), ישיבה גבוהה (ישיבת תורת החיים), בית חב"ד ומדרשה לבנות מדרשת טהר. בישוב פעלו שתי תנועות נוער - בני עקיבא ואריאל ובהן מאות חניכים, וכן גמ"חים רבים לצרכים שונים.

הגירוש

ככל יישובי גוש קטיף, גם נוה דקלים פונה במסגרת תוכנית ההתנתקות שעליה החליטה ממשלת ישראל בשנת 2004. עם תחילת תוכנית ההתנתקות הוא היה יישוב אידיאולוגי - כלומר ישוב שהתנגד בתוקף להתנתקות.

בתחילת מבצע "יד לאחים" (מבצע כוחות הפינוי לחלוקת צווי גירוש לתושבים, י.ק.) נכשל נסיון חיילי צה"ל להיכנס אל היישוב, זאת עקב ההתנגדות התקיפה של השוהים ביישוב. סבורים שמספר השב"חים, השוהים הבלתי חוקיים, הגיע לכ-2,000 באותה עת. עם סיום מבצע יד אחים (17 באוגוסט 2005) הצליחו חיילי צה"ל לשבור את שער היישוב ולחדור לתוכו, אך עדיין לא הצליחו להגיע אל בתי הכנסת שנהפכו למעוז התנגדות לפינוי. למחרת, ב-18 באוגוסט 2005 התבצרו כ-1500 בבתי הכנסת, הגברים והנערים בבית הכנסת הספרדי, והנשים והנערות בבית הכנסת האשכנזי. לעת ערב פונו שני בתי הכנסת.

בתי הכנסת הגדולים ביישוב בית טיפוסי בנווה דקלים בניין מועצה איזורית חוף עזה התמונות לעיל באדיבות gushkatif.net
  תמונות נוספות
תמונות נוספות של נווה דקלים
תמונות מגירוש נווה דקלים
תמונות בתי הכנסת בנווה דקלים
  חזרה למפת היישובים
חזרה למפת היישובים
מתוך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. http://he.wikipedia.org