היישובים שפונו
      גני טל
מסע בין היישובים:
קטיף נווה דקלים
גני טל

גני טל היה מושב עובדים בגוש קטיף שברצועת עזה, כק"מ מצפון לחאן יונס. המושב נוסד ב-1979 במסגרת ארגון יישובי הפועל המזרחי, והיה בעל אופי דתי. במושב התגוררו 75 משפחות ובהן כ-500 איש.

ענפי הכלכלה העיקריים במושב היו חקלאות ובפרט גידול פרחים וירקות.

התושבים המפורסמים של היישוב כללו את חבר הכנסת צבי הנדל ואת משפחת סנדר, מפעילת אתר האינטרנט הרשמי של גוש קטיף - קטיף.נט (http://www.katif.net).

הגירוש

ב-21 באוגוסט 2005 פונה היישוב במסגרת תוכנית ההתנתקות. חלק מתושבי אלי סיני התפנו במבצע יד לאחים או קודם לכן. מרבית התושבים מחו על כך שהממשלה לא דאגה לפתרונות דיור לקהילה והבעירו צמיגים בכניסה ליישוב. בסופו של דבר, התפנתה קבוצה זו לאחר טקס פרידה ויצאה ברגל מהיישוב, כשבראש השיירה נסע אריק הרפז הגורר עמו את גלעד ההנצחה לזכר לירון ואסף שהיה מוצב בישוב.

לאחר העקירה - קבוצה של 50 משפחות הקימה מאהל בצומת יד מרדכי כמחאה על כך שהממשלה לא מצאה להם פתרון קהילתי. המשפחות גרו במאהל והקימו שם מעין מחנה פליטים. ב-2006 נעתנתה הממשלה לדרישת מפוני אלי סיני שדרשו להיקלט בקיבוץ פלמחים אחרי ביצוע תוכנית ההתנתקות, אחרי שהם שהו חודשים רבים במאהל מחאה. חברי קיבוץ פלמחים הביעו את הסכמתם לקליטת המפונים וברכו אותם על הצטרפותם. למרות זאת, מאהל המחאה עדיין קיים.

שאר היישוב התחלק לקבוצות הנמצאות ב: כרמיה - בעתיד יגורו בישוב תלמי-יפה הסמוך לאשקלון, אור הנר - בעתיד יגורו בשכונת בת-הדר הסמוכה לאשקלון, מלון שירת הים, בודדים שלא משתייכים לאף קבוצה. אבי פרחן וחלק ממשפחתו מקימים גרעין חדש ומקווים להקים קהילה חדשה במרכז הארץ.

פנים בית הכנסת ביישוב התמונות באדיבות gushkatif.net
לפני הגירוש מגורשים ביציאה מהיישוב
  תמונות נוספות
תמונות נוספות מגני טל
  חזרה למפת היישובים
חזרה למפת היישובים
מתוך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. http://he.wikipedia.org