היישובים שפונו
      חומש
חומש

חומש היה ישוב קהילתי-חילוני של תנועת העובד הלאומי. היישוב היה ממוקם בלבו של השומרון, דרומית לג'נין. היישוב מנה נכון לשנת 2005 כ-70 משפחות (עם תכנון ל-300 משפחות).

היישוב נקרא על שם חמישה כפרים שהיו קיימים באזור בתקופת התלמוד והמשנה ושמו היווני נשתמר בשם הכפר הערבי אל-פנדקומיה (פנטה זה חמש ביוונית).

היישוב הוקם תחילה בשנת 1978 כהיאחזות נח"ל בשם "מעלה נחל" על ידי גרעין של תנועת הנוער הלאומי, ונוסד כיישוב אזרחי בשנת 1980. בזמן אינתיפאדת אל אקצה עזבו כמחצית מהמשפחות את היישוב. כדי לחזק את היישוב הגיעו תושבים דתיים לישוב ואף נוסדה בו ישיבה, והוא הפך לישוב דתי-חילוני מעורב.

הגישה לישוב הייתה דרך כביש שכם-ג'נין (כביש 60) כ-45 ק"מ מנתניה. היישוב היה בשטח הררי תלול, כ-650 מ' מעל פני הים על הרי השומרון הצפוניים. מזג האויר באזור אופיין בקרירות ויובש עקב המיקום הפיזי של היישוב. היישוב היה גבוה מכל סביבתו וממנו הייתה תצפית על צפון השומרון, הגליל, החרמון,הכרמל(אוניברסיטת חיפה) ולעבר מישור החוף עד אשדוד. בסמוך ליישוב הייתה תצפית 699 הנקראת גם "גבעה 699" בגובה של 699 מטר.

הגירוש

חומש פונה מתושבים במסגרת תוכנית ההתנתקות שעליה החליטה ממשלת ישראל בשנת 2004. במהלך המחאה נגד תוכנית ההתנתקות הצטרפו לישוב תומכים רבים, ביניהם גרעין של תא כתום.

מאז 2005 נחשב שטח היישוב לשטח בשליטה ביטחונית ישראלית, שטח B.

  חזרה למפת היישובים
חזרה למפת היישובים
מתוך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. http://he.wikipedia.org