היישובים שפונו
      שאנור
שאנור

שא-נור היה יישוב בצפון השומרון, דרומית לג'נין. היישוב פונה במסגרת תוכנית ההתנתקות.

בשנת 1977 עלה לקרקע גרעין "דותן" הדתי - גרעין שביקש להקים יישוב יהודי בצפון השומרון. אנשי הגרעין התגוררו בתחילה במבנה ישן ששימש בעבר את משטרת המנדט ובקרוואנים, ואחר כך קיבלו אישור ליישוב קבע. לאחר שחלפו שנתיים הקימו אנשי הגרעין את מבוא דותן, וגרעין חילוני של תנועת ההתיישבות העובד הלאומי עלה למקום. בשנת 1984 עלה גרעין שלישי למקום, הפעם של אמנים, רובם עולים מברית המועצות, והיישוב הפך למעשה לכפר אמנים. בשנת 1987 הוקם היישוב שא-נור באופן רשמי וקיבל את שמו משם הכפר הערבי הסמוך סאנור. בסוף שנת 2000, עם פרוץ אינתיפדת אל אקצה, הפכה הגישה ליישוב המבודד למסוכנת, והאמנים החלו נוטשים את המקום. כדי לחזק את ההתיישבות הצטרפו עשרות משפחות דתיות ואוכלוסיית היישוב זינקה מעלה פי ארבעה. בשנת 2005, לקראת פינוי היישוב במסגרת תוכנית ההתנתקות, הצטרפו אליו מתיישבים נוספים בהם חבר הכנסת אריה אלדד (שיצא מהיישוב למסע מחאה נגד ההתנתקות), ו-25 תלמידים מישיבת ניר שבקרית ארבע.

ביישוב, שבו התגוררו לפני ההתנתקות כ-60 משפחות, היו גן ילדים, מעון, ספרייה ובית כנסת.

הגירוש

לפני פינוי היישוב ציטטה התקשורת גורמים צבאיים שהביעו חששות שביישוב ישנם אמצעי לחימה ושמתבצרים קיצוניים השייכים לכ"ך או לנוער הגבעות מתכוונים להשתמש בנשק חם כנגד הכוחות המפנים. ראשי היישוב, שאספו את כל כלי הנשק מהתושבים, הכחישו האשמות אלה, וטענו שהן נועדו להשחיר את שמם של מתנגדי ההתנתקות, אך גורמים בכירים ביישוב דאגו לרסן את הגורמים האלימים ביותר מבין מתנגדי ההתנתקות.

ב-23 באוגוסט 2005 פונה היישוב בכוח במסגרת תוכנית ההתנתקות, ובמספר מקרים נאלצו הכוחות המפנים להשתמש בשופלים ובמנופים על מנת לטפל במתרסים מאולתרים ובאנשים שהתבצרו על הגגות. חרף תקריות אחדות, מרבית המתבצרים התנגדו רק באופן פסיבי. הרמטכ"ל דן חלוץ, המפכ"ל משה קראדי ודוברת צה"ל מירי רגב אף ציינו לשבח את הנהגת היישוב ורבני יש"ע שדאגו להרגיע את הרוחות ומנעו אלימות בפינוי.

עקב קושי הנדסי הוחלט לקבור את בית הכנסת של היישוב המפונה, קודם להעברת השטח לידי הרשות הפלסטינית.

תיקון שקיבלנו ממגורש משאנור: בניגוד למה שנכתב, מעמד היישובים בצפון השומרון שנעקרו נשאר כשטח C ולא הועבר לרשות הערבית. האבסורד הוא שהצבא עורך סיורים בחומש ושא נור ומונע מהערבים את הכניסה והשהיה בהם.

  חזרה למפת היישובים
חזרה למפת היישובים
מתוך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. http://he.wikipedia.org