היישובים שפונו
      עצמונה
מסע בין היישובים:
פאת שדה שליו
עצמונה

היישוב עצמונה (השם ניתן בשל היישוב בסיני שנשא את אותו שם) או בשמו הרשמי (בשל חוק האוסר מתן שמות זהים של יישובים שפונו/ננטשו) "בני עצמון", היה מושב עובדים בגוש קטיף שברצועת עזה, כשלושה ק"מ מצפון לרפיח. המושב השתייך לארגון יישובי "אמנה", ונשא אופי דתי בעיקר ברוח ישיבת הר המור.

היישוב עצמונה עלה על הקרקע בסיני בשנת 1978 בתגובה להסכמי קמפ דייוויד.

היישוב בראשיתו היה ישוב שיתופי, אך לפני מספר שנים עבר היישוב תהליך הפרטה, שעל פיו השתייכו חלק מן המשפחות לאגודה הקהילתית, ו-30 משפחות ביישוב השתייכו למסגרת השיתופית. בין שני הגופים התקיימה הרמוניה מלאה ועזרה הדדית.

עצמונה מנתה כ-95 משפחות, ובהן למעלה מ-700 נפשות. אוכלוסיית היישוב נהנתה ממערכת חינוך ענפה שכללה: מעונות, גנים, תלמוד-תורה לבנים ובית ספר לבנות בהם למדו כ-550 תלמידים ומכינה קדם צבאית "עֹצם" בראשות הרב רפי פרץ, שבה למדו כ-150 בחורים לפני גיוס מדי שנה. בישוב פעל סניף של תנועת הנוער אריאל.

במשק השיתופי היה שטח של למעלה מ-5,000 דונם גידולי שדה באזור הבשור, 12 דונם של לולי תרנגולי הודו והודונים, רפת, חברת בניה ומשתלות עצמונה.

הגירוש

ככל יישובי גוש קטיף, גם עצמונה פונה במסגרת תוכנית ההתנתקות שעליה החליטה ממשלת ישראל בשנת 2004. היישוב שדוגל בממלכתיות, ונחשב לישוב של ישיבת הר המור ("הקו") פונה בשקט מופתי וללא התנגדות אף פאסיבית. המכינה הקדם צבאית שביישוב פונתה אף היא ללא כל התנגדות, בטקס מרגש בהשתתפות של כמה קצינים גבוהים שהוזמנו במיוחד לפינוי.

אחרי הפינוי התפצלה הקהילה לשתי קבוצות: 65 משפחות שיצרו לעצמן פתרון עצמאי במסגרת "עיר האמונה" בנתיבות וקבוצה של 30 משפחות שעברה למושב יתד בחבל שלום. ב-12 במרץ 2006 עברו מפוני עיר האמונה לקיבוץ שומריה שנרכש עבורם על ידי מנהלת סל"ע, שם ישתקעו במסגרת מגורי הקבע שלהם.

עצמונה בית הכנסת גן משחקים התמונות לעיל באדיבות gushkatif.net
  תמונות נוספות
תמונות נוספות של עצמונה
  חזרה למפת היישובים
חזרה למפת היישובים
מתוך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. http://he.wikipedia.org