היישובים שפונו
      אלי-סיני
מסע בין היישובים:
- ניסנית
אלי-סיני

אלי סיני היה יישוב קהילתי בצפון רצועת עזה. הוא הוקם ב-1982 (סוכות תשמ"ג), על ידי קבוצה ממפוני ימית. קיבל את שמו בשל הכמיהה לחזור לסיני.

היישוב הוגדר כאגודה שיתופית קהילתית. במקום גרו כ-95 משפחות שמנו למעלה מ-350 נפש. רובם עסקו במקצועות חופשיים. במקום פעלו מעונות יום תינוקות וגן ילדים. ביישוב התקיימו חוגים ופעילויות תרבות שאורגנו על ידי ועדות חינוך ותרבות של היישוב.

בין תושבי אלי סיני הידועים נמנו אבי פרחן, ממפוני ימית, ואריק הרפז, שבתו לירון נרצחה בידי מחבלים פלסטינים.

הגירוש

ב-21 באוגוסט 2005 פונה היישוב במסגרת תוכנית ההתנתקות. חלק מתושבי אלי סיני התפנו במבצע יד לאחים או קודם לכן. מרבית התושבים מחו על כך שהממשלה לא דאגה לפתרונות דיור לקהילה והבעירו צמיגים בכניסה ליישוב. בסופו של דבר, התפנתה קבוצה זו לאחר טקס פרידה ויצאה ברגל מהיישוב, כשבראש השיירה נסע אריק הרפז הגורר עמו את גלעד ההנצחה לזכר לירון ואסף שהיה מוצב בישוב.

לאחר העקירה - קבוצה של 50 משפחות הקימה מאהל בצומת יד מרדכי כמחאה על כך שהממשלה לא מצאה להם פתרון קהילתי. המשפחות גרו במאהל והקימו שם מעין מחנה פליטים. ב-2006 נעתנתה הממשלה לדרישת מפוני אלי סיני שדרשו להיקלט בקיבוץ פלמחים אחרי ביצוע תוכנית ההתנתקות, אחרי שהם שהו חודשים רבים במאהל מחאה. חברי קיבוץ פלמחים הביעו את הסכמתם לקליטת המפונים וברכו אותם על הצטרפותם. למרות זאת, מאהל המחאה עדיין קיים.

שאר היישוב התחלק לקבוצות הנמצאות ב: כרמיה - בעתיד יגורו בישוב תלמי-יפה הסמוך לאשקלון, אור הנר - בעתיד יגורו בשכונת בת-הדר הסמוכה לאשקלון, מלון שירת הים, בודדים שלא משתייכים לאף קבוצה. אבי פרחן וחלק ממשפחתו מקימים גרעין חדש ומקווים להקים קהילה חדשה במרכז הארץ.

תמונות היישוב המאהל בצומת יד מרדכי
  תמונות נוספות
תמונות נוספות של אלי סיני
  חזרה למפת היישובים
חזרה למפת היישובים
מתוך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. http://he.wikipedia.org